neljapäev, 22. oktoober 2015

KUIDAS VÕTTA TOMATILT SEEMNEID

Suvi sai märkamatult otsa ja sügis oma kaunite värvidega on kohal.

Reeda kanarbikud

Täna leidsin kapinurgalt ilusa oranži tomati, mille olin jätnud seemnete jaoks alles. Tomatisordi nimi on 'Sungold', mis oli eelmise aasta mahapudisenud viljast kasvuhoones kasvama hakanud. See on küll F1 ehk hübriidsort ja ei pruugi samade omadustega vilju kasvatada, kuid kui üks kord läks õnneks, miks siis mitte veel proovida.

Lycopersicon esculentum 'Sungold'

Lõikasin tomati pooleks ja pudistasin sisu välja:


Kuna ma pole varem tomatitelt seemnete võtmisega tegelenud, siis uurisin enne, et kuidas see asi peaks täpselt käima. Edasise tegutsemise osas lähevad netist leitud õpetused lahku. Ühed soovitavad panna saadud mass veega seisma (erinevad soovitused on 3-4 päevaks või siis nädalaks-paariks), kuna siis sodi kerkib koos tühjade seemnetega pinnale ja võimalikud mikroobid seemnetel hävinevad. Teised soovitavad kohe seemned pesta ja puhastada. Kuna mul oli vähe seemneid ja võimalikud kahjud ei ole väga suured, siis solgutasin neid pisut vees ja loputasin voolava vee all sõelal. Loodetavasti pahalasi polnud.


Peale veeprotseduure laotasin seemned rätikule ja eemaldasin hambatiku abil sültja kesta seemnete ümbert. Siin lähevad jälle soovitused lahku, et kas kasutada riidest või paberist rätikut. Kuna seemned jäävad paberi külge kinni, siis ühed soovitavad riidest rätikut kasutada. Teistel jälle kleepuvadki seemned paberi külge ja peale kuivamist säilitavad seemneid koos paberiga. Kuna paber laguneb mullas, siis lõigatakse kevadel paberit koos seemnetega ja pistetakse mulda. Peab ainult tähelepanelik olema, et seemneid ei vigastaks.



Mina kuivatan seemneid paberivabalt toatemperatuuril päikese eest varjatud kohas umbes paar nädalat ja seejärel lükkan nad paberist ümbrikusse. Kui meelest ära ei lähe, siis kirjutan ümbrikule, mis seemned need sellised on.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar